Gerlinde Ortner könyve azt bizonyítja, hogy a gondolatok és a törődés, amellyel mesélés közben a felnőtt megajándékoz egy gyermeket, segíthet a hétköznapokban adódó gyakorlati és lelki problémák leküzdésében.
A mesélés fantasztikus. A mesék kaput nyitnak a képzelet felé, szórakoztatnak, miközben közös élményt és bensőséges kapcsolatot jelentenek a beszélő és a hallgatók között. Ugyanakkor a történetek tanítanak is, nem csupán erkölcsi tanulságaikon keresztül, hanem állandó "szabályaik" révén: a jó legyőzi a rosszat, a hős felülkerekedik a nehézségeken, majd boldogan élhet, amíg meg nem hal - ezzel a gyakran ijesztőnek és rendetlennek látszó világ újra rendet nyer.
(Lásd még: Jankovics Marcell: Az aranyhajú kertészbojtár)
(Lásd még: Jankovics Marcell: Az aranyhajú kertészbojtár)
Ortner gyűjteménye azért is nagyszerű, mert megvédi az erre hajlamos gyermekeket a szélsőséges tettektől. A Gyógyító mesék szereplői úgy viselkednek és olyan döntéseket hoznak, mint amelyek az igazi gyerekek fejében is megfordulnak, vagy extrém esetben ők maguk is megtesznek, és gyakran nem hallgatnak a szülői tanácsra. Csakhogy amikor a főszereplő engedetlen, kiabál, irigykedik, lusta vagy elszökik otthonról, utána mindig megbánja a történteket, és rá kell jönnie, hogy nem ez a helyes megoldás. Így a mesealakokon keresztül a kicsik maguk is megérthetik, mit kell tenniük, anélkül, hogy ők is butaságot csinálnának.
Ajánlom, hogy mindenki kutakodjon a mesegyűjteményben, olvasgasson, és ha úgy látja, hogy az ő gyermeke számára is hasznos lehet, akkor meséljen bátran - nem erőszakosan, és mindenképpen megszokott, kényelmes környezetben. A könyv teljes szövege elérhető itt, néhány részlet pedig letölthető innen. (Szintén ajánlom az idősebbeknek szóló Új gyógyító mesék c. könyvet, amelynek szövegét ezen a linken érhetitek el.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése